دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان

کاشان، بلوار قطب راوندی، خیابان استادان 03155540055

۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۴ مهر
logo titlefa title
home
1398/07/01 فرايند تكميل ظرفيت دانشگاه آزاد اسلامي همانند سال هاي گذشته قانوني است
فرايند تكميل ظرفيت دانشگاه آزاد اسلامي همانند سال هاي گذشته قانوني است
در پي انتشار اطلاعيه دبيرخانه شوراي سنجش و پذيرش دانشجو درخصوص تكميل ظرفيت دانشگاه آزاد اسلامي، اداره كل روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي به منظور تنوير افكار عمومي و آگاهي داوطلبان گرامي، اطلاعيه­‌اي صادر كرد.

اطلاعيه روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي به شرح زير است:

مسئله تكميل ظرفيت در دانشگاه آزاد اسلامي امري عادي، لازم و سنواتي در ثبت‌­نام داوطلبان است و بدون اين فرآيند، ظرفيت اختصاص‌يافته به داوطلبان براي رشته‌­هاي باآزمون و پرمتقاضي - كه فقط 5 درصد از رشته‌هاي دانشگاه آزاد اسلامي را تشكيل مي‌دهد - تكميل نمي­‌شود.

جاي تعجب دارد كه دبيرخانه شوراي سنجش و پذيرش كه از لحاظ فني بر اين امر واقف است، به يكباره پس از تأييد كميسيون محترم آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي بر جدا بودن امر سنجش از پذيرش در ‌كنكور كارشناسي، چنين اطلاعيه‌­اي در خارج از اختيار و يا حتي مصوبات تكميلي شورا صادر كرده است.

به اطلاع متقاضيان تكميل ظرفيت آزمون سراسري سال 1398 مي‌رساند كه بخش قابل توجهي از ظرفيت‌هاي رشته‌هاي علوم پزشكي دانشگاه در گروه آزمايشي علوم تجربي با بيش از نيم ميليون داوطلب، در مرحله اول اعلام نتايج مطابق با سنوات گذشته تكميل نشد. از اين رو فرصت انتخاب رشته مجدد در فرآيند تكميل ظرفيت دانشگاه آزاد اسلامي در راستاي ايجاد فرصت بيشتر براي خيل عظيم متقاضيان تحصيل در رشته‌­هايي است كه همه­‌ساله صدها هزار نفر داوطلب به منظور كسب پذيرش در آن‌ها با يكديگر رقابت مي‌كنند.

ظرفيت دانشگاه آزاد اسلامي در رشته هاي علوم پزشكي و غيرپزشكي ارائه شده در اين مرحله در چارچوب ظرفيت هاي اعلام­ شده از سوي وزارتين علوم، تحقيقات و فناوري و بهداشت، درمان و آموزش پزشكي بوده و عدم تكميل اين ظرفيت ها فرصت ادامه تحصيل در اين رشته ها را در سال جاري از متقاضيان سلب خواهد كرد.

از آنجا كه مطابق تبصره 2 ماده 5 قانون سنجش و پذيرش دانشجو مصوب 92/6/10 مجلس شوراي اسلامي، صرفاً مسئوليت سنجش داوطلبان به سازمان سنجش آموزش كشور سپرده شده، لذا فرآيند پذيرش دانشجو در آزمون سراسري در حيطه اختيارات دانشگاه آزاد اسلامي بوده و اين دانشگاه خود را مجاز به تكميل ظرفيت طي اين فرآيند مي‌داند.

ضمن ارج نهادن به دغدغه‌هاي سازمان سنجش آموزش كشور در مورد مطالبات ساير زيرنظام‌هاي آموزش‌ عالي از آن سازمان محترم و از آنجا كه شركت در فرآيند تكميل ظرفيت دانشگاه آزاد اسلامي صرفاً در رشته‌هاي با آزمون است، دغدغه­‌اي براي ساير زيرنظام‌ها ايجاد نمي­ كند. با توجه به اينكه اين فرآيند پاسخگوي نياز داوطلبان است و حقي از كسي سلب نكرده و داوطلبان در انتخاب محل تحصيل خود اختيار كامل دارند، اقدام دانشگاه تنها در راستاي ايجاد فرصت‌هاي بهتر و بيشتر براي ادامه تحصيل داوطلبان است، لذا دانشگاه آزاد اسلامي فرآيند تكميل ظرفيت را در زمان مقرر انجام خواهد داد.

از اين رو دانشگاه آزاد اسلامي از داوطلبان عزيز مي‌خواهد بدون توجه به حواشي ايجاد شده براي اين فرآيند، در سامانه تكميل ظرفيت دانشگاه آزاد اسلامي انتخاب رشته كنند.

دانشگاه آزاد اسلامي آمادگي هرگونه بحث فني پيرامون فرآيند تكميل ظرفيت را در شوراي سنجش و پذيرش دانشجو (در چارچوب اختيارات آن شوراي محترم) و همچنين نظارت و شفافيت كامل در مورد عملكرد دانشگاه در سال جاري جهت ارائه به آن شورا را دارد.

در پايان، دانشگاه آزاد اسلامي ضمن توصيه به داوطلبان در استفاده از فرصت تكميل ظرفيت، از سازمان سنجش آموزش كشور مي­ خواهد مباحث كارشناسي، حقوقي و تفسير‌هاي مختلف را به سطح جامعه تعميم ندهد و اعلام مي­‌شود كه با توجه به قانون­مداري دانشگاه آزاد اسلامي و حمايت وزراي محترم علوم، تحقيقات و فناوري و بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، سال كاري خوبي در خلق همكاري في‌مابين در جهت خدمت به ملت عزيز ايران به وجود آيد.

روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي

169
امتیازدهی
میانگین امتیازها:5 تعداد کل امتیازها:1
کلیه حقوق این پایگاه، متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان میباشد.
Powered by DorsaPortal