دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان

کاشان، بلوار قطب راوندی، خیابان استادان 03155540055

۱۴۰۱ چهارشنبه ۸ تير
logo titlefa title
home
1399/02/15 ضرورت و اهداف سرا
ضرورت و اهداف سرا

   ضرورت سرا

    درحال حاضر، صنعت فرش ماشینی ایران با تولید نزدیک به 90 میلیون مترمربع انواع فرش ماشینی در سال بازار، اشباع تقریبا 65 میلیون مترمربعی داخل و صادرات حدود 25 میلیون مترمربعی در سال به فضایی به شدت رقابتی تبدیل شده است که کوچکترین نوآوری، خلاقیت و یا ابتکار می تواند ادامه حیات یک شرکت فرش ماشینی را تضمین کند. از طرف دیگر، صنعت فرش ماشینی ایران به مدد همت مدیران لایق و صاحبان این صنعت دارای بالاترین سطح تکنولوژی تولید روز دنیاست و بنظر می رسد از لحاظ ماشین آلات و خطوط تولید نوعی سقف ایجاد شده است و وقوع تحول بزرگی طی سال های آینده که بتواند برای یک شرکت فرش ماشینی مزیت رقابتی ایجاد نماید، دور از ذهن است. تحت چنین شرایطی که بسیار از شرکت های تولید فرش ماشینی از لحاظ تکنولوژی هم سطح شده اند و رقابت برمبنای تکنولوژی در بین آنها بی معنی شده است، تنها خلاقیت ها و نوآوری هاست که می تواند مزیت رقابتی به همراه بیاورد.

    ازآنجایی که صنعت فرش ماشینی ایران از تعداد زیادی شرکت های کوچک تشکیل شده است که بسیاری از آنها توان انجام فعالیت های تحقیق و توسعه منسجم را نداشته، زیرساختهای علمی، تحقیقاتی، حمایتی و حتی فیزیکی را برای پرورش ایده ها و خلاقیت ها ندارند و درنتیجه حرکت های دانش بنیان صنعتی نمی تواند شکل گرفته و منشا تحول گردند، وجود مرکزی برای این منظور کاملا ضروری بنظر می رسد. در چنین فضایی، سرای نوآوری فرش ماشینی می تواند موتور محرکه حرکت های دانش بنیان، تبدیل ایده به محصول و تجاری سازی دانش برای ادامه حیات و پیشرفت بیش از 1000 شرکت فرش ماشینی ایران باشد. شرکت هایی که اخیرا و برای اولین بار در تاریخ این صنعت بطور مستقیم تحت تحریم های ظالمانه وزارت خزانه داری آمریکا قرارگرفته اند و بدون شک در تامین مواد اولیه و ماشین آلات و قطعات مصرفی خود دچار مشکلات عدیده ای شده اند و خواهند شد. سرای نوآوری فرش ماشینی می تواند مامن و پناهگاهی برای جوانان و نخبگان خلاق و کارآفرینی باشد که دل درگرو این آب و خاک داده اند و تلاش می کنند تا با همت خود مشکلات صنعت را در حد وسع و توان برطرف نموده و چرخ هایی که اشتغال دهها هزار هموطن وابسته به چرخیدن آنهاست را از ایستادن بازدارند.

اهداف سرا

-  ارائه مدلی نوین، موفق و تاثیرگذار از نقش آفرینی دانشگاه در جامعه و صنعت

-  ارتقای دانشگاه به دانشگاه های نسل بالاتر )دانشگاه کارآفرین و خالق ثروت(

-  ارتباط هرچه نزدیکتر و موثرتر دانشگاه و صنعت در راستای شناسایی نیازها و مشکلات صنعت و ارائه راه حل های دانشگاهی-صنعتی متناسب با فضای کسب وکار فرش ماشینی

-  کشف، هدایت و پرورش استعدادهای تخصصی در زمینه علوم و فناوری فرش ماشینی و پرورش افراد و

مجموعه های کارآفرین

-  حمایت از هسته ها وواحدهای فناور تخصصی در فضای کسب وکار فرش ماشینی

-  کاهش وابستگی صنعت فرش ماشینی با تکیه بر توانمندی های داخلی

 - ارتقای سطح کمی و کیفی ساخت ماشین آلات و قطعات یدکی مصرفی صنعت فرش ماشینی

 - کمک به ارتقای کیفی محصولات صنعت فرش ماشینی با کمک سایر دستگاه های دخیل در این صنعت

)اداره استاندارد، اداره صنعت معدن، تجارت، اتاق بازرگانی و...(

-  کمک به واحدهای تولید فرش ماشینی در جهت ارتقای سطح کمی وکیفی صادرات و درنتیجه ارزآوری

 

 

تعداد بازدید: 52
کلیه حقوق این پایگاه، متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان میباشد.
Powered by DorsaPortal