دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان

کاشان، بلوار قطب راوندی، خیابان استادان 03155540055

۱۴۰۱ پنج شنبه ۱۶ تير
logo titlefa title
home
1396/04/01 تفسير سوره حمد(6)
تفسير سوره حمد(6)

جلسه ششم: اهميت آيه مالك يوم الدين

جلسه‌ي ششم تفسير سوره‌ي حمد پيرامون آيه‌ي «مالك يوم الدين» در جمع نمازگزاران دانشگاه آزاد اسلامي كاشان برگزار شد. مدير فرهنگي دانشگاه درباره‌ي مالكيت علي الاطللاق خداوند در قيامت گفت: قيامت روز ظهور مالكيت خداوند به تمام معناست؛ چنانچه در سوره‌ي انفطار نيز به اين معنا اشاره شده است.

حجه‌الاسلام صديقي در ادامه گفت: نكته‌اي كه بايد به آن توجه كرد، اين است كه ياد قيامت زمينه‌ها‌ي رشد  معنوي و اخلاقي را در انسان به وجود مي‌آورد. چنانچه در آيه نوراني قرآن آمده است: «اتْلُ ما أُوحِيَ إِلَيْكَ مِنَ الْكِتابِ وَ أَقِمِ الصَّلاةَ إِنَّ الصَّلاةَ تَنْهى‏ عَنِ الْفَحْشاءِ وَ الْمُنْكَرِ وَ لَذِكْرُ اللَّهِ أَكْبَرُ وَ اللَّهُ يَعْلَمُ ما تَصْنَعُون‏»(العنكبوت: 45 ). ياد قيامت انسان را به سوي هدايت و عبادت سوق مي دهد و بهترين عبادت و يا به تعبيري سخت‌ترين عبادت براي انسان نماز است كه اگر به مرحله اقامه برسد و اخلاق به وسيله‌ي آن قوام و قيام پيدا كند رذائل اخلاقي جاي خود را به فضائل اخلاقي خواهد داد. دبير ستاد اقامه نماز دانشگاه در زمينه اثرات ديگر نماز خواندن گفت: چنانچه قرآن نماز را مانع تحقق فحشا و منكرات مي‌داند و اثر ديگر آن اعتقاد به معاد است؛ زيرا ممكن است كسي اعتقاد بر خالقيت و مالكيت خداوند داشته باشد؛ چنانچه اگر از كفار بپرسند چه كسي زمين و آسمان را خلق كرده است، مي‌گويند: خدا! «وَ لَئِنْ سَأَلْتَهُمْ مَنْ خَلَقَ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ وَ سَخَّرَ الشَّمْسَ وَ الْقَمَرَ لَيَقُولُنَّ اللَّهُ فَأَنَّى يُؤْفَكُون‏»(العنكبوت : 61 ) اما وقتي به مسئله معاد مي رسند آن را انكار مي‌كنند و آن را در افتراء و دروغ و دليلي بر سبك عقلي مي‌پندارند.

عضو شوراي فرهنگي دانشگاه با توجه به آيه‌ي 7 سوره سبأ گفت:« وَ قالَ الَّذينَ كَفَرُوا هَلْ نَدُلُّكُمْ عَلى‏ رَجُلٍ يُنَبِّئُكُمْ إِذا مُزِّقْتُمْ كُلَّ مُمَزَّقٍ إِنَّكُمْ لَفي‏ خَلْقٍ جَديد» باور به معاد است كه انسان را متوجه به خدا مي‌كند و چنان خوفي از عدالت خداوند در انسان به وجود مي‌آورد كه گويي انسان همواره خود را در محضر خدا مي‌بيند و همواره تلاش مي‌كند كه عظمت آن روز و خوف از خدا را در ياد و ذهن خود زنده نگه دارد چنانچه در حالات امام سجاد(ع) آمده است آن قدر آيه "مالك يوم الدين" را تكرار مي‌كرد كه گويي جان از بدن حضرت مفارقت كند.

تعداد بازدید: 185
کلیه حقوق این پایگاه، متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان میباشد.
Powered by DorsaPortal