دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان

کاشان، بلوار قطب راوندی، خیابان استادان 03155540055

۱۴۰۱ شنبه ۱۱ تير
logo titlefa title
home
1396/04/01 نشاط در عبادت
نشاط در عبادت

دكتر ناصحي روز چهارشنبه 21خردادماه 1396 در نشست فرهنگي"نشاط در عبادت" با موضوع"راهكارهاي بهره‌مندي كامل از روزه‌داري در ماه مبارك رمضان" با حضور استادان و كارمندان در مسجد دانشگاه آزاد اسلامي واحد كاشان سخنراني كرد.

عضو هيئت علمي دانشگاه آزاد اسلامي كاشان در اين نشست به اهداف روزه‌داري و نيز سابقه‌ي روزه در اديان مختلف پرداخت و گفت: هدف اصلي روزه‌داري بر اساس آيه 183 سوره بقره "كسب تقوي" است؛ اگر چه اهداف ديگري چون توجه به فقرا، مساكين، درك گرسنگي و تشنگي روز قيامت و نيز دستيابي به صحت و سلامت جسماني را از ديگر اهداف فرعي و ثانوي روزه‌داري برشمرد.

مدير گروه معارف اسلامي دانشگاه آزاد اسلامي كاشان در ادامه به ضرورت احساس لذت و درك شيريني و حلاوت روزه‌داري و به طور كلي همه عبادات پرداخت و گفت: با توجه به متون ادعيه و روايات يكي از ملزومات عبادات درك لذت مناجات و چشيدن شيريني و حلاوت عبادات است كه اثر روانشناختي مثبتي بر استمرار و بهبود كيفيت عبادات دارد.

ايشان به موانع درك لذت عبادات از منظر روايات معصومان (ع) پرداخت و مهم‌ترين موانع درك شيريني عبادات را گناهكاري، ترك مجالست با عالمان، حرام خواري، پرحرفي، پرخوري، آرزوهاي طولاني و داشتن هم و غم فراوان دنيا و پرداختن بيش از حد به سرگرمي‌هاي دنيوي برشمرد.

ايشان مهم‌ترين راهكارهاي كسب لذت عبادات و حلاوت روزه‌داري را بر اساس روايات منقول از معصومان‌(ع) اين گونه عنوان كرد: مجالست با عالمان، يتيم نوازي، استغفار زياد كردن، كم خوري، پرهيز از رژيم غذايي پرگوشت و نيز استفاده بيشتر از غلات در رژيم غذايي، قرائت سوره‌ي توحيد، زياد ياد مرگ كردن و نيز تحمل سختي عبادات.

تعداد بازدید: 173
کلیه حقوق این پایگاه، متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان میباشد.
Powered by DorsaPortal