دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان

کاشان، بلوار قطب راوندی، خیابان استادان 03155540055

۱۴۰۱ چهارشنبه ۸ تير
logo titlefa title
home
1396/04/01 نشست فرهنگي امر به معروف در آيينه رمضان
نشست فرهنگي امر به معروف در آيينه رمضان

 حجه الاسلام صديقي در آستانه روز قدس در جمع نماز گزاران دانشگاه به اهميت امر به معروف و نهي از منكر در جامعه اسلامي اشاره كرد و ماه رمضان را زمينه‌ي تحقق اين هدف آرماني دانست و گفت: اينكه در دعاي روز چهارم مي خوانيم: «اللهم قَوِّني فيه علي اِقامه ِاَمرِك»  مراد اقامه امر الهي در جامعه است، مسئله‌اي كه همه اولياي دين به آن توجه داشتند و هدف آنان احياء كلمه "الله" به معناي واقعي آن بود تا جايي كه همه هستي خود را بر سر اين پيمان گذاشتند.

مدير فرهنگي دانشگاه در ادامه گفت: از مصاديق روشن و آشكار اقامه امر خداوند، مسئله‌ي امر به معروف و نهي از منكر است، مسئله اي كه قوام و قيام بقيه واجبات در گرو عملي شدن آن در جامعه است. از نكاتي كه بايد در بحث امر به معروف و نهي از منكر به آن توجه كرد آشنايي با معروف و منكر است تا آمر به معروف با مفهوم اين دو فريضه آشنا نباشد نه تنها موفق نخواهد شد بلكه گاهي نتيجه منفي خواهد گرفت.

نويسنده كتاب "ماه وصال" كه شرحي جامع درمورد دعاهاي روزهاي ماه رمضان است، گفت: ماه رمضان فرصت خوبي براي آشنايي با اين دو فريضه بود هم در مقام عمل و هم از نظر محتوي.  نكته ديگري كه از اهميت بيشتري برخوردار است، اين است كه آمر به معروف بيش از آنكه تبليغ زباني كند بايد تبليغ عملي داشته باشد كه از تأثير بيشتري برخوردار خواهد بود و قرآن  هم در اين مسئله روي عمل بيشتر پا فشاري كرده است. «أَ تَأْمُرُونَ النَّاسَ بِالْبِرِّ وَ تَنْسَوْنَ أَنْفُسَكُمْ وَ أَنْتُمْ تَتْلُونَ الْكِتابَ أَ فَلا تَعْقِلُون» البقرة : 44 ‏«يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ ما لا تَفْعَلُون‏ كَبُرَ مَقْتاً عِنْدَ اللَّهِ أَنْ تَقُولُوا ما لا تَفْعَلُون»( الصف : 3 ‏-2 ) و يا «قالَ يا قَوْمِ أَ رَأَيْتُمْ إِنْ كُنْتُ عَلى‏ بَيِّنَةٍ مِنْ رَبِّي وَ رَزَقَني‏ مِنْهُ رِزْقاً حَسَناً وَ ما أُريدُ أَنْ أُخالِفَكُمْ إِلى‏ ما أَنْهاكُمْ عَنْهُ إِنْ أُريدُ إِلاَّ الْإِصْلاحَ مَا اسْتَطَعْتُ وَ ما تَوْفيقي‏ إِلاَّ بِاللَّهِ عَلَيْهِ تَوَكَّلْتُ وَ إِلَيْهِ أُنيب»‏ (هود : 88 ). در اين آيات چند گروه مورد سرزنش و مذمت قرار گرفتند:

1-    افرادي كه پرچمدار امر به نيكي‌ها هستند در حالي كه خود را فراموش كرده‌اند.

2-    افرادي كه تذكر لساني دارند اما تفكر عملي ندارند.

3-    افرادي كه عمل آنها با گفتار آنها مطابقت ندارد و ديگران را از چيزهايي نهي مي كنند كه خود به آنها عمل مي كنند.

عضو شوراي فرهنگي دانشگاه  به بيان منكر واقعي در دنياي اسلام اشاره كرد و گفت: در مسئله امر به معروف بايد به تمام جهات معروف و منكر توجه شود و اين دو فريضه به بخش خاصي از مسائل اخلاقي محدود نشود بلكه بايد در هر زمان منكر را شناخت و با آن مبارزه كرد و امروز بزرگترين منكر در دنياي اسلام سلطه استكبار و صهيونيسم جهاني بر تار و پود جوامع مسلمان است از اين رو احياي روز قدس بزرگترين معروفي است كه بايد به آن پرداخته شود؛ همان گونه كه امام راحل «ره» بنيان‌گذار اين معروف بزرگ، دنياي اسلام را براي مبارزه با سلطه‌گران دعوت كرد. مدير فرهنگي دانشگاه ضمن دعوت از همه‌ي مردم و آزادانديشان براي حضور چشم‌گير و پرشور در راهپيمايي عظيم روز قدس گفت: سكوت در مقابل جنايتكاران، منكر بزرگ نابخشودني در پيشگاه خداوند است.

تعداد بازدید: 139
کلیه حقوق این پایگاه، متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان میباشد.
Powered by DorsaPortal