دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان

کاشان، بلوار قطب راوندی، خیابان استادان 03155540055

۱۳۹۹ دوشنبه ۱۸ فروردين
logo titlefa title
home
1396/04/01 تفسير سوره حمد(8)
تفسير سوره حمد(8)

جلسه هشتم:«اياك نعبد و اياك نستعين»

 حجه‌الاسلام صديقي در جلسه تفسير سوره‌ي حمد در ماه رمضان در مسجد دانشگاه گفت: در جلسه قبل درمورد توحيد در عبادت بحث شد و در اين جلسه به توحيد در افعال مي پردازيم. موثر حقيقي در عالم وجود غير از خداوند كس ديگري نيست و بايد در تمام امور از او استعانت و كمك گرفت و اگر در مواردي از قرآن هم آمده است كه از صبر و نماز استعانت بجوييد در حقيقت بازگشت آن به استعانت از خداوند است و اين استعانت از خدا به معناي نفي اسباب و وسائل در انجام كارها نيست بلكه بايد از تمام وسائل در راه رشد و معنويت استفاده نمود.

مدير فرهنگي دانشگاه در ادامه گفت: موثر واقعي خداوند است و انبياي الهي به اين امر توجه داشتند. اگر حضرت ابراهيم در اصل مسئله توحيد توجهش به خداست و مي گويد: « إِنِّي وَجَّهْتُ وَجْهِيَ لِلَّذي فَطَرَ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ حَنيفاً وَ ما أَنَا مِنَ الْمُشْرِكين»(‏ الأنعام : 79 )در مسائل جاري زندگي فردي و اجتماعي خود نيز موثر حقيقي را خدا مي‌داند و از او استعانت مي‌جويد و به الطاف خفيه او اشاره مي‌كند و اينكه همه چيز در يد قدرت اوست و هر چه را او اراده كند، همان خواهد شد؛ بنابراين در مقام مقابله با دشمنانش خداي خود را اين گونه توصيف مي‌كند.« الَّذي خَلَقَني‏ فَهُوَ يَهْدين‏ وَ الَّذي هُوَ يُطْعِمُني‏ وَ يَسْقين‏ وَ إِذا مَرِضْتُ فَهُوَ يَشْفين‏ وَ الَّذي يُميتُني‏ ثُمَّ يُحْيين‏ وَ الَّذي أَطْمَعُ أَنْ يَغْفِرَ لي‏ خَطيئَتي‏ يَوْمَ الدِّين‏ »( الشعراء : 78- 82 ) او خدايي است كه مرا خلق كرده است و هدايت مي‌كند مرا اطعام مي‌كند و مرا از نوشيدني‌هاي خود بهره‌مند مي‌سازد اگر بيمار شوم شفايم مي دهد و اوست كه جان من را مي گيرد و دوباره مرا زنده مي كند و تنها اوست كه اميد به مغفرت و عفو از او را در قيامت دارم.

مدير فرهنگي دانشگاه با ذكر داستان حضرت يوسف در قرآن گفت: حضرت يعقوب نيز با بيان ديگري به مسئله استعانت از خدا اشاره مي‌كند. هنگامي كه فرزندان او مي خواهند يعقوب را با پيراهن آغشته به خون دروغين، او را فريب بدهند و بگويند كه يوسف او را، گرگ خورده است. وقتي اين خبر را براي او آوردند خداوند از قول يعقوب مي فرمايد:« وَ جاؤُ عَلى‏ قَميصِهِ بِدَمٍ كَذِبٍ قالَ بَلْ سَوَّلَتْ لَكُمْ أَنْفُسُكُمْ أَمْراً فَصَبْرٌ جَميلٌ وَ اللَّهُ الْمُسْتَعانُ عَلى‏ ما تَصِفُون‏.»( يوسف : 18 ) يعقوب گفت: اين چيزي را كه شما ادعا مي‌كنيد مسئله‌اي است كه بايد براي روشن شدن آن از خداوند ياري جست؛ به اين معنا كه ياري كننده‌ي حقيقي اوست. بنابراين نمازگزار بايد به مرحله از معرفت برسد كه باور كند موثر واقعي خداوند است و تنها او را پرستش كند و از او ياري بجويد.

 

تعداد بازدید: 91
کلیه حقوق این پایگاه، متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان میباشد.
Powered by DorsaPortal